Kwartaalupdate Q4 2025: Shutdownblues en rentegrooves

9 januari 2026

Auteur: Xander Michielsen, fondsbeheerder bij Argenta Asset Management

Het laatste kwartaal van 2025 ging niet onopgemerkt voorbij. Tot begin november stegen de aandelenindexen, dankzij gestage economische groei, een gunstige inflatietrend en nieuwe handelsakkoorden met Japan, Zuid-Korea en China.

Vanaf midden november keerde het sentiment. Twijfels over het toekomstige beleid van de Amerikaanse centrale bank en de langste overheidsshutdown in de Amerikaanse geschiedenis leidden tot onrust. Daarbovenop kwam onzekerheid rond de rendabiliteit van AI-investeringen. Alles samen leidde dat tot een tijdelijke terugval op de markten.

In de daaropvolgende weken herstelde het vertrouwen en trokken de markten opnieuw aan, met Europa als koploper. Een uitzondering was de Chinese aandelenmarkt, met een bijzonder zwak kwartaal.

De obligatiemarkt kende een gemengd verloop. Een groot deel van de eerder opgebouwde winst ging verloren door toenemende rentedruk. De aanleiding was een opvallende uitspraak van Isabel Schnabel, bestuurslid van de Europese Centrale Bank. Ze hintte op een mogelijke renteverhoging in 2026, omdat de Europese economie veerkrachtiger is dan verwacht en zelfs boven de verwachtingen groeit. Dat staat in schril contrast met het idee dat de Europese Centrale Bank ruimte heeft om de rente te verlagen om de economie te ondersteunen.

  1. Wat gebeurde er in de wereld?
  2. Hoe reageerden de markten daarop?
  3. Onze positionering in de kernfondsen
  4. Conclusie

Wat is er gebeurd in de wereld?

Wereldeconomie blijft groeien, macro economische cijfers tijdelijk verstoord

De shutdown van de Amerikaanse overheid (waarbij overheidsdiensten de activiteiten moeten staken door een gebrek aan werkingsmiddelen) begon begin oktober en duurde tot midden november. Die langdurige impasse (veroorzaakt door het uitblijven van een politiek akkoord in het congres) verstoorde niet alleen de economie. Ook de officiële dataverzameling viel stil, waardoor economische cijfers onvolledig zijn. Dat maakt trends analyseren of beleidsbeslissingen nemen moeilijker.

Aankoopdirecteuren positief

De wereldeconomie blijft gestaag groeien en ondersteunt zo de weerbaarheid van de aandelenmarkt. PMI-indicatoren (enquêtes die het sentiment van inkoopmanagers en dus ook het vertrouwen in de economie peilen) wijzen op een verdere toename van de economische activiteit in alle grote regio’s, inclusief China, Japan en India. De cijfers van de Verenigde Staten herstelden de laatste maanden, met dank aan de sterke dienstensector, die de Amerikaanse economie rechthoudt. De Amerikaanse productiesector zit momenteel nog in een afnemende fase. 

Verzwakkende arbeidsmarkt in de VS, in lijn met de trend

De Amerikaanse jobcijfers verzwakten verder, tot een werkloosheid van 4,6 %. Die trend voltrekt zich al langer: eerder in 2025 werd het aantal gecreëerde jobs sterk naar beneden bijgesteld, na enkele correcties. Onder meer omdat de overheid een groot aantal jobs heeft geschrapt, na politieke hervormingen.

De overheidsshutdown en beperkte data hadden ook een impact op de Amerikaanse jobcijfers. Het is daarom aan te raden de werkloosheidscijfers met de nodige korrel zout te nemen. De voorlopige conclusie: de arbeidsmarkt verzwakt, maar de cijfers zijn niet dramatisch. 

Inflatie, een mogelijke onderschatting van de cijfers

Ook de inflatiecijfers zijn verstoord door de shutdown, omdat er geen data is verzameld tijdens die periode. De cijfers kwamen dan ook veel lager uit dan verwacht. In een normale situatie zou dit positief nieuws zijn, maar de reële inflatie ligt mogelijk veel hoger. Wel daalde de verwachte inflatie sterk in de VS, wat erop wijst dat de inflatiedruk tijdelijk is en mogelijk verder afneemt.

In Europa zijn de inflatiecijfers een pak duidelijker. Zowel de reële als de verwachte inflatie is laag en stabiel.

De Amerikaanse centrale bank blijft versoepelen, ondanks dataverstoringen

De Amerikaanse centrale bank (Fed) trok de beleidsrente in het 4de kwartaal nog 2 keer omlaag, ondanks de beperkte economische data door de overheidsshutdown. De Fed blijft schipperen tussen een aanvaardbaar inflatieniveau én het beschermen van de arbeidsmarkt. Pas in 2026 zal duidelijk worden of deze keuzes juist waren.

Door voorzichtig te verlagen, houdt de Fed ruimte voor het geval de inflatie niet verder zakt. De markt verwacht nog minstens 1 extra renteverlaging in 2026.

Europese langetermijnrentes kiezen opnieuw opwaarts pad

De Europese rente kende een opvallende stijging in het 4de kwartaal, voornamelijk ingegeven door de uitspraken van ECB-directielid Isabel Schnabel tijdens haar interview met Bloomberg begin december. Schnabel gaf aan ‘comfortabel’ te zijn met de huidige marktverwachtingen, waarbij een renteverhoging in 2026 niet uit te sluiten valt. Dat signaal bracht de markt ertoe een restrictiever beleid in te prijzen, wat resulteerde in hogere obligatierentes en een verkrapping van de financiële condities.

De uitspraak kwam als een verrassing, want de ECB heeft in principe ruimte om de rente verder te verlagen. Ondanks een lichte verbetering van PMI- en vertrouwensindicatoren blijft de groei fragiel. Ook de inflatie is onder controle en de verwachtingen wijzen op een verdere afname het komende jaar. Een rentedaling zou de groei kunnen ondersteunen, maar de ECB houdt voorlopig het been stijf.

Het risico van een restrictief beleid in Europa is groot. Hogere rente en zwakke consumptie kunnen het broze herstel ondermijnen. Bedrijven krijgen te maken met hogere financieringskosten, terwijl een sterke euro de export schaadt. Tegelijkertijd vraagt Europa om enorme investeringen in defensie, energietransitie en digitalisering. Dat is moeilijk te combineren met een restrictieve monetaire koers.

Hoe reageerden de markten daarop?

Stijging van de aandelenmarkten, obligaties onder druk door hogere langetermijnrente

Over het algemeen konden de aandelenmarkten stijgen. De sterke prestatie van Europese aandelen viel op. Indische en Amerikaanse aandelen presteerden ook goed. Daartegenover kende de Chinese beurs een slechte periode, terwijl China vorig kwartaal nog een van de sterkhouders was. De Chinese economie sputtert en is afhankelijk van export, terwijl de binnenlandse markt en de Chinese consument het laten afweten. 

Evolutie aandelenbeurzen in euro

Op sectorniveau pakte de gezondheidssector uit met een sterke remonte. Daarnaast konden bedrijven gelinkt aan materialen profiteren van de hausse in grondstoffenprijzen. De technologiesector presteerde gemiddeld, mede door de dip in november.

Tijdens het laatste kwartaal van 2025 was er volatiliteit binnen de obligatiemarkten: tijdens de eerste maanden was er een positief verloop, maar nadien steeg het algemene renteniveau opnieuw. 

De kernfondsen

Alle compartimenten van de kernfondsen hebben opnieuw positieve rendementen gegenereerd in het afgelopen kwartaal. Vooral het aandelensegment droeg bij aan deze resultaten. Dat verklaart dus ook de sterkere stijging van de dynamische fondsen. Toch zorgden actieve keuzes binnen de obligatieportefeuille ook voor een mooie bijdrage, ondanks de algemeen stijgende renteniveaus.

Hoe positioneren we ons voor het jaar 2026?

Voor 2026 verwachten we een verdere versoepeling van de Amerikaanse beleidsrente, aangevuld met fiscale stimulansen. Bedrijfsresultaten en consumenten blijven robuust. Dat stemt ons opnieuw optimistisch over Amerikaanse aandelen.

De Europese aandelenmarkt kende een goed jaar, maar dat kwam vooral door een herwaardering en niet door een spectaculaire winstgroei. In Europa blijft de economische groei zwak. Terwijl de ECB de rente verder zou kunnen verlagen, gaan er stemmen op die pleiten voor een hogere rente. Dit maakt het beleid onzeker. Daarnaast neemt de recente stijging van de langetermijnrente financiële zuurstof weg, al ontstaan er zo tegelijkertijd opportuniteiten binnen de Europese obligatieportefeuille.

Conclusie

Het vierde kwartaal was volatiel: een sterke start met stijgende aandelenmarkten en solide groei, gevolgd door een correctie door onzekerheid rond het Amerikaanse beleid, de overheidsshutdown en de winstgevendheid van AI. Uiteindelijk herstelde het sentiment, met Europa als koploper en China als zwakke schakel.

Obligaties kwamen onder druk door stijgende langetermijnrentes na restrictieve ECB-signalen, maar actieve positionering bood bescherming. Alle kernfondsen sloten positief af, met hogere rendementen bij de dynamische fondsen dankzij aandelen.

Vooruitblik 2026: de wereldwijde groei blijft gematigd positief, de Amerikaanse centrale bank versoepelt verder, terwijl het ECB-beleid onzeker blijft. Dat creëert kansen in Amerikaanse aandelen (small/midcaps) en selectief beheer van Europese obligaties, aangevuld met bewuste keuzes voor hoogrentende Scandinavische bedrijfsobligaties en overheidsobligaties uit de groeimarkten.

Lees meer

  • Van volatiliteit naar Santaclausrally?

    5 december 2025

    November was een bijzonder volatiele maand op de beurzen. De reden? Toenemende angst voor een AI-bubbel, de langste shutdown aller tijden in de VS, geopolitieke spanningen en twijfels over de koers van de Amerikaanse centrale bank Na een sterke stijging van wereldwijde aandelen het afgelopen halfjaar, volgde een forse correctie tijdens de eerste drie weken van november.

  • De Aziatische marathon van Donald Trump

    7 november 2025

    Oktober wist het enthousiasme van beleggers niet te temperen. Handelsoorlog of niet: de combinatie van een rustig groeiende economie en een nog steeds redelijke inflatie bood ondersteuning voor de aandelenmarkten. Obligaties beleefden ook een positieve maand.

  • Kwartaalupdate Q3 2025: Een trimester gespaard van turbulentie

    10 oktober 2025

    De zomermaanden hebben geen al te beste reputatie bij beurshandelaars: vooral in september vrezen ze voor correcties op de aandelenmarkt. Die angst bleek dit jaar ongegrond. De aandelenmarktindices stegen rustig verder, met nieuwe records in de Verenigde Staten. De obligatiemarkt presteerde eerder wisselend, maar zonder veel volatiliteit.